top of page

Atrakcje turystyczne w Międzyzdrojach

Międzyzdroje, ważny ośrodek turystyczny i wypoczynkowy, to jedna z najważniejszych oaz dla turystów chcących wypocząć na terenie Pomorza Zachodniego. Czy warto zajrzeć do tej miejscowości w czasie wycieczki po polskim Wybrzeżu?

Liczne atrakcje oraz korzystny mikroklimat sprawiają, że Międzyzdroje są atrakcyjne o każdej porze roku. Najchętniej odwiedzane są one latem, kiedy można korzystać z wypoczynku na plaży oraz z możliwości udziału w licznych imprezach. Inne pory roku są tu jednak równie ciekawe, zaś same Międzyzdroje cieszą się opinią najmodniejszego i najpiękniejszego kąpieliska w Polsce.

Turyści i kuracjusze przez cały rok mogą korzystać z bogatej bazy noclegowej. Międzyzdroje, które już w XIX wieku zyskały status uzdrowiska dzięki tutejszym wodom, mogą pochwalić się licznymi, świetnie przystosowanymi do obsługi ruchu turystycznego sanatoriami oraz ośrodkami wypoczynkowymi.

Niemal 400 metrów w głąb morza. Właśnie taki dystans można pokonać suchą stopą w Międzyzdrojach. Tych, którzy myślą, że Bałtyk w tym miejscu wysechł, uspokajamy, że mamy na myśli molo – prawdziwą wizytówkę tego nadmorskiego kurortu.

Zacznijmy jednak od początku. Co to jest molo? Definicja mówi, że molo to pomost lub nasyp wysunięty prostopadle albo skośnie w morze. Podstawową funkcją molo jest obsługa statków, a także ruchu samochodowego oraz pieszego. W przypadku Międzyzdrojów, najbardziej interesuje nas to ostatnie.

Dlaczego warto wybrać się na spacer po molo? Ci, którzy cierpią na chorobę morską albo nie potrafią pływać i w związku z tym stanowczo odmawiają rejsów jakimkolwiek przedmiotem pływającym, z pewnością docenią fakt, iż dzięki molo można jak nigdzie indziej zasmakować morskiej bryzy i zafundować sobie widoki, których na próżno szukać, siedząc na plaży. Dla nich molo to idealne rozwiązanie zapewniające minimum ryzyka przy maksimum bezpieczeństwa i komfortu.

Molo w Międzyzdrojach

plaza miedzyzdroje (40).jpg

Marzysz o beztroskim wylegiwaniu się na czystej plaży? A może wolisz bardziej aktywne formy wakacyjnego wypoczynku nad morzem? W Międzyzdrojach możesz spróbować wszystkiego. Tutaj wszystko, absolutnie wszystko* podporządkowane jest komfortowi turystów.


 

Plaża w okolicy miejscowości bywa latem zwykle bardzo zatłoczona, dlatego warto się nieco przespacerować i wybrać bardziej oddalone miejsce. Taka strategia poszukiwania ustronnych miejsc to znakomite rozwiązanie zwłaszcza dla rodzin z dziećmi. Niedaleko plaży znajduje się wiele atrakcji turystycznych, polecanych szczególnie tym osobom, które nie są amatorami kąpieli. Warto dodać, że napływ turystów powodowany jest między innymi tym, że w ostatnich latach czystość wody i plaż są tym, co kolokwialnie mówiąc robi tutaj różnicę.

Międzyzdroje - plaża

Najbardziej znanym i namacalnym efektem corocznego Festiwalu Gwiazd w Międzyzdrojach są pozostawiane tam odciski dłoni artystów świata filmu. Ale to nie wszystko, co wiąże się z tym świętem aktorów.

Międzyzdroje z racji swoich walorów turystycznych, wypoczynkowych, krajobrazowych, a nawet zdrowotnych (morskie powietrze naprawdę czyni cuda) wydaje się być idealnym miejscem dla artystów. Gdzie szukać inspiracji, natchnienia czy też chwili oddechu jeśli nie w tej nadmorskiej miejscowości?

Festiwal Gwiazd to przede wszystkim wyjątkowa okazja do spotkania dla całego środowiska aktorskiego. To także różnego rodzaju koncerty, spektakle, przedstawienia i gry plenerowe, a także (a może przede wszystkim) niepowtarzalna szansa dla aktorów na kontakt z żywą i niezwykle życzliwie nastawioną publicznością.

Najważniejszym momentem Festiwalu jest uroczysta gala, podczas której do zacnego grona aktorów uwiecznionych na Alei Gwiazd dołączają nowe twarze (a mówiąc precyzyjniej – nowe dłonie).

Festiwal gwiazd

Co łączy Hollywood, Cannes i Międzyzdroje? Odpowiedź jest prosta: w każdym z tych miejsc aktorzy zostawili swoje odciski dłoni. Dlaczego to robią? Może po to, by pozostawić po sobie coś więcej...

Jedno jest pewne. Dla wielbicieli i fanów aktorów, aktorek czy ogólnie rzecz biorąc – celebrytów, możliwość dotknięcia dłoni swojego idola (nawet jeśli to tylko jej odcisk) jest czymś niemalże mistycznym.

W Polsce, od 1996 roku, również można doświadczyć tego niezwykłego uczucia obcowania z ludźmi świata filmu. Choć promenada to w większości odciski dłoni, to trzeba dodać, że część z artystów uwieczniona została na Promenadzie pomnikami (rzeźbami). W tym gronie znaleźli się między innymi Krzysztof Kieślowski, Andrzej Wajda, Jeremi Przybora oraz Jerzy Bińczycki. Nową tradycją jest umieszczanie także ławeczek z postaciami najwybitniejszych aktorów (ławeczkę taką „posiada” np. Gustaw Holoubek).

Ważna informacja dla turystów: każdego roku podczas Festiwalu Gwiazd Promenada wzbogaca się o kolejne odciski dłoni. Kogo spotka ten zaszczyt tym razem?

aleja gwiazd międzyzdroje.jpg

Aleja gwiazd - Międzyzdroje

Jesienny Las

Jest jedną z najpiękniejszych ostoi przyrody nad polskim morzem, a piękno fauny i flory łączy się na jego terenie z malowniczymi pejzażami. Woliński Park Narodowy to częsty cel wycieczek dla tych, którzy wczasy spędzają w Międzyzdrojach lub Świnoujściu. Jakie atrakcje czekają na turystów na terenie parku?
 

Ten niewielki park utworzony na wyspie Wolin może zaskoczyć przede wszystkim malowniczymi wzgórzami morenowymi. Poprzecinane wąwozami i niewielkimi jeziorkami rynnowymi tworzą tu wspaniałą scenerię. Ważna jest również tutejsza roślinność. Ważne miejsce zajmuje na terenie parku buczyna pomorska oraz stare, pomnikowe drzewa. Z ciekawszych roślin występujących na terenie Wolińskiego Parku Narodowego na uwagę zasługuje wiciokrzew pomorski oraz rosnące tu widłaki.

Ciekawy jest również świat zwierząt, a w szczególności ptaków. Na terenie parku żyje około 200 gatunków ptaków, przy czym szczególnie atrakcyjne są tu sowy. Wolin stał się doskonałym miejscem dla uszatki, puszczyka i puchacza. Pojawiają się tu także ptaki drapieżne, jak sokół wędrowny czy też orlik krzykliwy.

Woliński Park Narodowy

Mniej znanymi gwiazdami tego kurortu są żubry. Można je podziwiać w miejscowym rezerwacie pokazowym. Te potężne zwierzęta zasługują zarówno na uwagę, jak i na ochronę. W Polsce żyje dziś zaledwie 600 sztuk, zaś na całym świecie – niewiele ponad 3, 5 tysiąca.


 

Oddalona od centrum o 1,2 km, na terenie Wolińskiego Parku Narodowego. Utworzona w 1976 roku jako punkt turystyczno – edukacyjny Parku. Oglądać tu można mnóstwo żubrów i piękne okazy jeleni, saren, dzików i bielika.

W Wolińskim Parku Narodowym Żubrowisko w powiecie kamieńskim w województwie zachodniopomorskim, położone w centrum lasu (2 km na północny wschód od centrum Międzyzdrojów). Zagroda o powierzchni 28 ha (w tym wybieg 20 ha, rejon kwarantanny 0,5 ha).

Buffalo

Zagroda żubrów

kawczagora międzyzdroje.jpg

Podwyższamy nieco loty (znajdujemy się kilkadziesiąt metrów nad poziomem Bałtyku). Kawcza Góra (61 m n.p.m.) położona jest niemal tuż za granicą Międzyzdrojów. Na jej zboczu, nad klifem czeka na turystów punkt widokowy, skąd doskonale widać zarówno Międzyzdroje, jak i majestatyczne wody Bałtyku.

Na szczycie ustawiono pamiątkowe głazy ze zjazdów leśników z 1892r. – Zjazd Leśników Niemieckich oraz z 1992r. – Zjazd Polskiego Towarzystwa Leśnego, oraz niżej kamienny obelisk upamiętniający zjazdy Światowego Związku Kresowych Żołnierzy Armii Polskiej.

W porcie rybackim pod Kawczą Górą kutry stoją po prostu na piachu. Po każdym połowie rybacy specjalnymi windami wyciągają je na brzeg.

Punkt widokowy - Kawcza góra

Jeśli spacer po Wolińskim Parku Narodowym nadwyrężył nasze siły, warto zatrzymać się na chwilę, by nacieszyć oczy oszałamiającym widokiem. Już sama nazwa jeziora Turkusowego stanowi zapowiedź wizualnej uczty. I tak jest w istocie. Widok tafli jeziora potrafi rzuca na kolana...

Jezioro Turkusowe znajduje się w Wapnicy (gmina Międzyzdroje). Niemal 7 hektarów powierzchni i ponad 20 metrów głębokości – to jego wymiary, które jednak nie tłumaczą zjawiskowej barwy jego wody. Tajemnica w tym przypadku tkwi głęboko na dnie. To tam zalegają złoża kredy, w przeszłości eksploatowane przez człowieka i to one zamieniają zwykłe jezioro w turkusowe. Warto dodać, że zarówno wędkowanie, jak i kąpiel w jeziorze są zabronione.

Jezioro Letnie

jezioro Turkusowe

zdjęcia atrakcji

bottom of page