Woliński Park narodowy

Popularne wczasy nad Bałtykiem to przede wszystkim pobyty na plaży oraz korzystanie z morskich kąpieli. Z takiej możliwości korzysta większość osób, które wakacje postanowiły spędzić na polskim wybrzeżu. Bałtyk może nas jednak zaskoczyć, a miejsc, w których można się cieszyć wypoczynkiem w pięknej scenerii, jest tu wiele. Np jeziora mogą nas oczarować swymi turystycznymi walorami , takim jest jezioro Turkusowe w Wapnicy.


Jest jedną z największych atrakcji nad polskim morzem, a zainteresowanie turystów najlepiej świadczy o wartości tego miejsca. Woliński Park Narodowy to atrakcyjny cel wycieczki dla tych, dla których wakacje nad Bałtykiem to nie tylko wypoczynek na plaży oraz spędzanie czasu na uprawianiu sportów wodnych. Wycieczki na teren parku to szansa dla tych, którzy chcą poznać przyrodę polskiego wybrzeża. Dla miłośników przyrody Woliński Park Narodowy jest bez wątpienia miejscem wyjątkowo atrakcyjnym. Co można zobaczyć na jego terenie? Dlaczego warto skorzystać z możliwości odwiedzenia tego niezwykłego miejsca?

 
 
Na terenie Wolińskiego Parku Narodowego nie brak ciekawych tras spacerowych, dzięki którym każdy letnik może urządzać wspaniałe wycieczki po porastających wyspę lasach. Sosny oraz wspaniałe buczyny zajmują tu miejsce wyjątkowo ważne, jednak i rzadsze gatunki roślin można tu podziwiać niemal na każdym kroku. Paprocie oraz storczyki to przedstawiciele flory, którymi park przyciąga wyjątkowo. Jest to jednocześnie obszar atrakcyjny dla tych, dla których najciekawszą formą spędzania czasu nad Bałtykiem jest obserwacja ptaków. Woliński Park Narodowy już dawno zyskał uznanie w oczach ornitologów, dla których najważniejszymi mieszkańcami parku stały się wodniczki oraz bieliki. Wolin znany jest też z obecności wielu cennych gatunków ptaków wędrownych. Warto też pamiętać o tak ważnych mieszkańcach parku, jakimi są morświny oraz foki szare. Woliński Park Narodowy to wspaniały świat fauny i flory. Jest to jednocześnie obszar przyciągający niezwykłymi pejzażami oraz jedynym w swoim rodzaju klifowym wybrzeżem. Wycieczki w takiej scenerii mogą zatem sprawić wiele radości każdemu – nie tylko miłośnikom przyrody.
 

Park przyciąga między innymi widokiem najpiękniejszego fragmentu wybrzeża klifowego, wspaniałymi lasami bukowymi (choć drzewa te wyraźnie ustępują tutaj sosnom), oszałamiającym bogactwem flory (ponad 1300 gatunków roślin) oraz różnorodnością fauny (około 230 gatunków ptaków).

 
Woliński Park Narodowy to przede wszystkim miejsce wyjątkowo cenne dla wszystkich miłośników fauny i flory. Chętnie zaglądają tu rodzice z dziećmi oraz szkolne wycieczki, dla których pobyt na terenie parku to najlepsza lekcja przyrody w terenie. Spacer po parku to wspaniała przygoda oraz doświadczenie, które na długo pozostanie w pamięci turystów. Dlaczego założony w 1960 roku Woliński Park Narodowy cieszy się tak dobrą opinią i wielkim uznaniem? Ten park jest wyjątkowy już ze względu na swe położenie. Wyspa Wolin znana jest doskonale jako wyspa pełna atrakcji, na której nikt nie ma prawa się nudzić. Na turystów czekają tu piękne krajobrazy oraz unikalne atrakcje przyrodnicze. Na które z nich koniecznie trzeba zwrócić uwagę w czasie wycieczki po tej części Wybrzeża?
 
 
Jest jedną z najpiękniejszych ostoi przyrody nad polskim morzem, a piękno fauny i flory łączy się na jego terenie z malowniczymi pejzażami. Woliński Park Narodowy to częsty cel wycieczek dla tych, którzy wczasy spędzają w Międzyzdrojach lub Świnoujściu. Jakie atrakcje czekają na turystów na terenie parku? Ten niewielki park utworzony na wyspie Wolin może zaskoczyć przede wszystkim malowniczymi wzgórzami morenowymi. Poprzecinane wąwozami i niewielkimi jeziorkami rynnowymi tworzą tu wspaniałą scenerię. Ważna jest również tutejsza roślinność. Ważne miejsce zajmuje na terenie parku buczyna pomorska oraz stare, pomnikowe drzewa. Z ciekawszych roślin występujących na terenie Wolińskiego Parku Narodowego na uwagę zasługuje wiciokrzew pomorski oraz rosnące tu widłaki.
Ciekawy jest również świat zwierząt, a w szczególności ptaków. Na terenie parku żyje około 200 gatunków ptaków, przy czym szczególnie atrakcyjne są tu sowy. Wolin stał się doskonałym miejscem dla uszatki, puszczyka i puchacza. Pojawiają się tu także ptaki drapieżne, jak sokół wędrowny czy też orlik krzykliwy. Licznie występuje tu również ptactwo wodne, a obecność czapli, żurawia czy bąka na tym terenie nikogo nie dziwi. Najcenniejsze tereny parku zostały objęte dodatkowo ochroną rezerwatową. Takich rezerwatów jest ponad 140, a aż 6 z nich to rezerwaty ścisłe. Są w nich chronione przede wszystkim najcenniejsze i najbardziej zagrożone gatunki roślin oraz krajobraz o pierwotnych cechach. Woliński Park Narodowy jest udostępniany turystom, którzy mogą wędrować po jego terenie dzięki specjalnie przygotowanym szlakom. Każdy, kto zdecyduje się na wizytę w tym parku, musi pamiętać o konieczności dostosowania się do regulaminu i przestrzegania zasad obowiązujących w tym cennym ze względów przyrodniczych miejscu.

Woliński Park Narodowy to wyjątkowy skrawek polskiego wybrzeża. Piękne widoki oraz liczne atrakcje przyrodnicze sprawiają, że wycieczki po jego terenie dla każdego z nas mogą się okazać wyjątkowym doświadczeniem. Gdzie warto się wybrać? Jednym z ciekawszych punktów jest Zagroda Pokazowa Żubrów.
Zagroda Pokazowa Żubrów zyskała ogromną popularność dzięki swym mieszkańcom, choć położenie w pobliżu tak modnego kurortu, jakim są Międzyzdroje, również przyczyniło się do jej promocji. Ta zagroda to jedna z najważniejszych atrakcji nad polskim morzem oraz jeden z ważniejszych punktów w programie wycieczki po Wolińskim Parku Narodowym. Zagroda ta zajmuje powierzchnię 28 ha, przy czym większość tego obszaru została opanowana przez żubry. Na terenie tym znajduje się zagroda kwarantannowa, czekają tu również tarasy widokowe, dzięki którym turyści mogą bezpiecznie podglądać życie mieszkańców zagrody. Większość znajdujących się tu żubrów to osobniki urodzone już na terenie zagrody, choć nie brak tu i takich żubrów, które znalazły się tu ze względu na stan swego zdrowia.
Wycieczki po tak pięknym obszarze, jakim jest Woliński Park Narodowy, każdemu z nas mogą dostarczyć niezapomnianych wrażeń. Takie atrakcje, jak Zagroda Pokazowa Żubrów, z pewnością zasługują na uwagę. Każdy, kto tu zajrzy, będzie mógł nie tylko stanąć oko w oko z żubrem, ale też zdobyć wiele cennych informacji na temat życia i zwyczajów tych zwierząt.