Położenie Międzyzdrojów

Położone na wyspie Wolin Międzyzdroje są uznawane za najpiękniejsze i najpopularniejsze polskie kąpielisko. Malowniczy klif oraz piękna plaża, połączone z walorami uzdrowiskowymi sprawiły, że już w XIX wieku Międzyzdroje stały się kurortem modnym i chętnie odwiedzanym.

Doskonałe warunki do wypoczynku zapewnia już samo położenie tej miejscowości. Położone w środkowej części wyspy nad brzegiem morza zachęcają korzystnym mikroklimatem oraz leczniczymi źródłami. Już w XIX wieku odkryte tu wody zadecydowały o tym, że Międzyzdroje uzyskały status uzdrowiska. Szczególnie zalecane jest to miejsce osobom cierpiącym na dolegliwości związane z górnymi drogami oddechowymi. Dziś na kuracjuszy czekają tu liczne, nowoczesne sanatoria oraz jeszcze liczniejsze ośrodki wypoczynkowe.

 
 
 

Międzyzdroje są jedną z najbardziej popularnych miejscowości nad Bałtykiem. Mają nie tylko swój wyjątkowy klimat, ale i naturalne walory wypoczynkowe. Czeka tu piękna plaża oraz piękna, willowa zabudowa. Bliskość Wolińskiego Parku Narodowego oraz atrakcje czekające w samym kurorcie również robią wrażenie na turystach. Czasem zapomina się o tym, że Międzyzdroje to nie tylko duże i popularne letnisko, ale również uzdrowisko. Tutejsze solanki i borowiny są z powodzeniem wykorzystywane do leczenia wielu chorób. Szczególnie dobrze radzą sobie ze schorzeniami układu oddechowego.

 
 

Międzyzdroje są atrakcyjne również dla miłośników przyrody. Możliwość odwiedzenia Wolińskiego Parku Narodowego oraz wyprawa na górę Gosań (najwyższy klif na polskim wybrzeżu) to dodatkowe atrakcje, którymi uzdrowisko kusi turystów.

Ta nadmorska miejscowość jest doskonale znana, a na brak atrakcji narzekać tu nie można. Międzyzdroje to idealne miejsce na wakacyjny wypoczynek, a wczasy spędzone na jego terenie mogą na długo zachować się w pamięci. Czym kuszą turystów Międzyzdroje? Jakie atrakcje czekają tu na gości?

 
 

Międzyzdroje to przede wszystkim piękna plaża oraz malownicze wybrzeże. Znane jest również tutejsze molo oraz przystań rybacka, pełna kolorowych kutrów. Ulubionym miejscem turystów jest tutejsza promenada nadmorska, będąca prawdziwym magnesem dla spacerowiczów.
Mimo rozwoju turystyki, centrum miejscowości zachowało swój dawny klimat. W centrum nadal powszechna jest zabytkowa zabudowa, a piękne wille są ozdobą tego kurortu. Przypominają one skutecznie o długiej historii Międzyzdrojów jako letniska.
Jednym z miejsc, które warto odwiedzić podczas pobytu w Międzyzdrojach, jest muzeum Wolińskiego Parku Narodowego. Mieści się ono w zabytkowym pałacyku, a prezentowana w nim ekspozycja pozwala lepiej poznać piękno miejscowej przyrody.

 


Klimat Międzyzdrojów według badań, z początku ubiegłego Stulecia !

Klimat Międzyzdrojów zbliża się dzięki bliskości morza i sąsiedztwie zalewu Szczecińskiego do klimatu wyspiańskiego. Lato jest nie za gorące, ciepło pozostaje w głębi lądu, upalne dni nie występują tu praktycznie.
W dni , podczas których w głębi lądu ,upał panuje, występuje w Międzyzdrojach fenomen tzn. inwersja temperatury , począwszy od godz. 10.00 do południa.
Później nie ma już dużych skoków temperatury.
Za to wilgotność powietrza i jego ruch ,jest większy, niż w głębi lądu. Te zjawiska są wzmacniane , przez wzgórza na wyspie, które nie dopuszczają do mocnego nasłonecznienia terenu i powierzchni ziemi. Baltyk nagrzewa się na wiosnę bardzo powoli ,mimo mocnych promieni słonecznych , ciepło jest odganiane od wody.
Miesiące maj i czerwiec, są miesiącami w których przyroda kwitnie w Międzyzdrojach ,rzadko występują tu mgły i duże różnice temperatur, w tych miesiącach. Idealne miejsce dla ludzi zdanych na powietrze bez kurzu, pyłu i zanieczyszczeń !
Lipiec i sierpień noszą z sobą, od Niemiec centralnych , aż do Alp srogie opady deszczu, tutaj natomiast są te opady słabsze , nie rzadko tylko 1/5 tego ,co w górach spadnie ,w tym czasie.
Przy słonecznej pogodzie ,w godzinach przedpołudniowych ,wieje często wiatr od Morza, przynoszac "upragnione " ochłodzenie , podczas upałów, w głebi Ladu.


autor: Franz Lischka