Poradnik jak się opalać na wakacjach.

Lato to czas wypoczynku nad wodą, górskich wędrówek oraz wielu ciekawych wycieczek. Im więcej słońca – tym lepiej dla nas. Pamiętajmy jednak o tym, że latem nasza skóra wymaga wyjątkowo troskliwej opieki z naszej strony, a ochrona jej przed działaniem słońca jest jednym z naszych najważniejszych obowiązków.

Zbyt długi okres przebywania w pełnym słońcu oraz brak umiaru w opalaniu się to przyczyny wielu poważnych problemów ze zdrowiem i wyglądem. Narażona na zbyt silne promieniowanie skóra szybciej się starzeje, a zmarszczki zaczynają się na niej pojawiać zdecydowanie za wcześnie. Ochrona przed słońcem jest ważna i dla tych osób, które nie chcą się opalać, ale i tak spędzają sporo czasu na dworze. Zakrywanie ramion, noszenie okularów przeciwsłonecznych oraz czapek chroniących głowę przed słońcem to podstawa dla naszego zdrowia. W ochronie skóry pomocne będą też specjalistyczne kosmetyki, które zawierają specjalne filtry chroniące przed promieniami UVA. Warto jednak pamiętać o tym, że kosmetyki te należy stosować w odpowiedni sposób. A jak się okazuje, wielu z nas popełnia sporo błędów związanych z ich stosowaniem.

 
 

Co zrobić jak nadmiernie się opalimy?


Wakacyjne wyjazdy i beztroska atmosfera sprawiają, że wielu z nas zapomina o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. Radość z możliwości plażowania i opalania się sprawia, że łatwo zapomnieć o umiarze. Efekt? Nadmierne opalanie się często staje się przyczyną wielu poważnych problemów związanych z wyglądem i stanem naszej skóry. Im dłużej przebywamy na silnym słońcu, tym większe straty ponosi nasza skóra. Wprawdzie delikatna opalenizna jest piękną ozdoba dla każdej z nas, jednak spieczona skóra nie wygląda już zbyt dobrze. Co gorsza, nadmierne opalanie się może doprowadzić do sytuacji, w której skóra swędzi i piecze. Jak można sobie pomóc w takiej sytuacji?
 


Błędne jest przekonanie, że stosowanie kremów z filtrem jest ważne tylko w okresie upałów. Promieniowanie towarzyszy nam przecież przez cały czas, zatem o kremach z takich dodatkowym zabezpieczeniem warto pamiętać przez cały rok – nie tylko latem. W okresie wakacji, gdy więcej czasu spędzamy na dworze, rola tych kosmetyków znacznie wzrasta. W tym okresie o korzystaniu z ich wsparcia zapominać już nie można. Najlepsze są te kosmetyki, które zawierają filtr oznaczony SPF 15, jednak przed wyjściem na plaże w słoneczny dzień warto sięgnąć po te kosmetyki, które zapewniają jeszcze większą ochronę. SPF 20, 30, a nawet 50 – oto rozwiązania, które pozwalają chronić naszą skórę przed zbyt silnymi promieniami słońca. Skóra twarzy, ramion oraz nóg jest przez nas chętnie smarowana. Zapominamy jednak o tym, że ochrona w postaci filtra przyda się też naszym dłoniom oraz ustom. A jak się często okazuje, wielu z nas te partie skóry zazwyczaj pomija. Nie można tez oszczędzać na kremach, dzięki którym nasza skóra ma być chroniona przed słońcem. Warto powtarzać ich aplikację co jakiś czas, szczególnie w chwili, gdy korzystamy z morskich kąpieli.

 


Kto zapomniał o umiarze w opalaniu się oraz o konieczności korzystania ze specjalnych kosmetyków do opalania, ten musi ratować swą skórę przed konsekwencjami zbyt długiego pobytu na silnym słońcu. Należy przede wszystkim zapewnić skórze ochronę przed dalszym wysuszaniem się oraz uważać, by nie została ona uszkodzona. Kremy pełne cennych dla zdrowia skóry składników odżywczych i witamin będą dla nas cennym wsparciem, warto zatem wykorzystać ich moc do nawilżenia spalonej słońcem skóry. Specjalne preparaty po opalaniu mogą nam pomóc i sprawić, że skóra odzyska swą elastyczność. W poważniejszych przypadkach mogą nam przyjść z pomocą chłodzące wyciągi z ziół. Korzystanie z nich jest zalecane przede wszystkim tym osobom, w przypadku których zbyt intensywne opalanie się doprowadziło do uszkodzenia komórek skóry.