Międzyzdroje – natura i przyroda

„Nie wiem, czym Międzyzdroje zasłużyły sobie na bajeczne plaże i widoki zapierające dech w piersiach. Uważam, że to niesprawiedliwe, by tyle atrakcji umieszczać w jednym miejscu...” To nie żart. Międzyzdroje to naprawdę miejsce, które trzeba zobaczyć. Chociażby ze względu na naturę, która wyraźnie upodobała sobie ten skrawek lądu nad Bałtykiem.


Międzyzdroje z pewnością pokochają miłośnicy fotografii, którzy będą mieć problem, na co najpierw wycelować obiektyw swojego aparatu: czy lasy, jeziora, plaże, a może na wzgórza morenowe albo głazy narzutowe?

Co ma do zaoferowania to miejsce osobom, które uwielbiają przyrodę w naturalnej postaci?

Jeśli chcesz zapoznać się z roślinami, które porastają tamtejsze obszary, warto wybrać się na ścieżkę dydaktyczną „Paprocie”.


Międzyzdroje to także wydmy, klify i wzgórza morenowe, które niestety ulegają destrukcji (niestety także za sprawą działalności człowieka). Warto zdecydować się na spacer słynnym molem spacerowym, które pozwali nam bezpiecznie wejść na odległość ponad 400 metrów od brzegu.

Pięknie prezentuje się wzniesienie Kawcza, wznoszące się na wysokość 61 metrów, z punktem widokowym (to jedno z kilku wzniesień, które górują nad tymi nadmorskimi terenami).

Niezwykłym miejscem jest także oceanarium, w którym można obejrzeć najrozmaitsze gatunki ryb egzotycznych.

Udając się 4 kilometry od miasta drogą 102, znajdziesz się na najwyższym wzniesieniu na wyspie Wolin, czyli na wzgórzu Grzywacz.

W mieście można spacerować także po Parku Zdrojowym imienia Fryderyka Chopina. Park ma on powierzchnię prawie 5 hektarów i rosną w nim śródziemnomorskie drzewa, które czują się tu świetnie, właśnie z uwagi na łagodny klimat panujący na największej polskiej wyspie.


Osobną atrakcją jest Woliński Park Narodowy, w którym można obejrzeć następujące obiekty:

Zagrodę pokazową żubrów, położoną około 1,5 km od centrum miasta. Żubry mają do dyspozycji około 20 ha terenu. Zwierzęta można podziwiać przez 8 godzin dziennie, a osoby zwiedzające zagrody, mogą korzystać z darmowych audioprzewodników. Wzdłuż zagrody przebiega szlak turystyczny.

W centrum Międzyzdrojów znajduje się Muzeum Przyrodnicze Wolińskiego Parku Narodowego. Podczas wizyty w tym miejscu, można podziwiać dioramy przedstawiające najważniejsze miejsca w parku, takie jak siedliska ptaków, gniazda ptaków drapieżnych i dużych ssaków. W wolierach można podziwiać puchacze i bieliki. O popularności Muzeum najlepiej świadczy fakt, iż każdego roku odwiedza je ponad 50 tysięcy turystów.


Punkty widokowe – na terenie parku znajdują się 4 punkty widokowe, z których można podziwiać jego różne rejony. Za jeden z najpiękniejszych uchodzi punkt „Zielonka”, który znajduje się w miejscowości Lubin.

W parku można obejrzeć także głazy o obwodzie powyżej 8 metrów, z których część znajduje się na wybrzeżu Bałtyku.

Aby ułatwić zwiedzanie parku, na jego terenie znajduje się wiele plansz informacyjnych i dydaktycznych.


Jak widać, słynny Festiwal Gwiazd nie jest jedyną atrakcją, która przyciąga turystów do Międzyzdrojów. Jeśli jesteś fanem przyrody i fotografii natury, ta miejscowość zapewni Ci prawdziwą moc atrakcji.