Miasto Wolin


Kojarzymy tę nazwę głównie z wyspą, doskonale wiemy, jak ważny jest znajdujący się tam park narodowy. Czasem zapominamy jednak, że Wolin to również wspaniałe miasteczko, w którym na turystów czeka wiele atrakcji. Co koniecznie trzeba tu zobaczyć?

Spędzając wakacje nad morzem nie można pominąć tak ciekawego miejsca, jakim jest Wolin. To piękne miasteczko znane jest z licznych atrakcji, zachwyca również swym malowniczym położeniem oraz długą historią. Wiadomo, ze już w pradawnych czasach urzędowali tu Wolinianie, o których bogactwie do dziś krążą legendy. Faktem jest jednak, że morski handel przynosił w dawnych czasach mieszkańcom Wolina spore dochody.

 
 

Wolin można poznać dokładniej również podczas wizyty w tutejszym Muzeum Regionalnym. Znajduje się ono w niewielkim budynku przy rynku, a jego najcenniejszymi eksponatami są przedmioty pochodzące z wykopalisk archeologicznych. Prezentowane z nim zbiory pozwalają nie tylko na lepsze poznanie historii samego miasta, ale i państwa Wolinian. Tutejsza wystawa archeologiczna z pewnością zasługuje na uwagę i warto poświęcić jej nieco czasu.

Wolin jest bez wątpienia jednym z tych miast, w którym warto zatrzymać się w czasie wycieczki po Pomorzu Zachodnim. Piękna i atrakcyjna okolica połączona z historyczną atmosferą miasta mogą sprawić, że turyści wizytę w tym miejscu na długo zachowają w pamięci. Szczególnie dobrym czasem na wizytę w tym miejscu jest czas letni, gdy w mieście odbywa się wielki Festiwal Wikingów.

 
 
 

Wolin od początków związany był z morzem. Ważne miejsce zajmowała tu budowa statków, a jak wynika z przeprowadzonych tu badań, powstawały one tu już w VIII stuleciu. Co więcej – w X wieku Wolin był jednym z największych i najważniejszych portów nad Bałtykiem. Dziś jest to sympatyczne miasteczko, które kusi turystów zarówno swym klimatem, jak i ciekawymi atrakcjami. Co koniecznie trzeba zobaczyć spędzając wakacje nad morzem w pobliżu Wolina?

Wielu wrażeń może dostarczyć spacer po centrum Wolina. Nie brak tu budowli z XIX wieku, przy czym na szczególną uwagę zasługuje neogotycki ratusz. Pięknie prezentuje się również znacznie starsza budowla, jaką jest tutejsza katedra. Malowniczy rynek oraz ciekawy kościół św. Mikołaja – to miejsca, które z pewnością warto odwiedzić. Ozdobą miasta jest posąg przedstawiający jednego z najpotężniejszych słowiańskich bogów – Trzygłowa, z którym o uwagę turystów konkuruje kamień woja Sinobrodego.

 
 

Na koniec coś dla amatorów mocnych wrażeń. Zresztą, jak inaczej nazwać zwiedzanie cmentarza sprzed ponad tysiąca lat? Wzgórze Wisielców to rezerwat archeologiczny, na którym znajduje się najstarsze na Pomorzu cmentarzysko kurhanowe. Makabryczna nazwa tego miejsca powstała jednak później. Powodem był fakt, iż wykonywano tam wyroki śmierci na piratach oraz przestępcach. Brr...

 
blog comments powered by Disqus