Dojazd do Międzyzdrojów

Trudno sobie wyobrazić lato bez wyjazdu wakacyjnego. Wypad nad morze lub góry, choćby tylko kilkudniowy jest potrzebny każdemu, by naładować baterie, zaczerpnąć letniego słońca i odetchnąć od codziennej bieganiny. Osoby wyjątkowo zapracowane, które nie mogą sobie pozwolić na urlop z prawdziwego zdarzenia, najczęściej decydują się na krótki wyjazd nad polskie morze. Liczne miejscowości nad Bałtykiem oferują nawet w szczycie sezonu atrakcyjne noclegi np. domki letniskowe lub pola campingowe. Większym problemem może okazać się podróż na Wybrzeże, gdyż wybór nieodpowiedniego środka transportu może skutkować stratą dużej ilości czasu na przejazd tam i z powrotem. A przecież w przypadku krótkich, kilkudniowych wyjazdów liczy się każda godzina, którą lepiej spędzić na plaży niż na zatłoczonej drodze.

Choć patrząc na mapę, na pierwszy rzut oka Międzyzdroje wydają się być położone gdzieś hen na końcu Polski (od samej tylko Warszawy dzieli je dystans aż 600 km), to dzięki dobrze zorganizowanej sieci komunikacyjnej, można dojechać tam naprawdę sprawnie i na wiele sposobów.


PKP

W Międzyzdrojach znajduje się przystanek kolejowy (co w sytuacji, w której mapa połączeń tego rodzaju bardziej się kurczy niż rozwija, jest zdecydowanie pozytywną informacją). Pociągiem można dojechać tutaj z takich miejscowości jak: Bytom, Chorzów, Gliwice, Goleniów, Katowice, Kraków, Opole, Poznań, Przemyśl, Rzeszów, Stargard Szczeciński, Szczecin, Świnoujście, Tarnów, Warszawa, Wrocław i Zabrze. Pociągi dojeżdżające do Międzyzdrojów są komfortowe i dobrze wyposażone, dlatego to jedna z najczęściej wybieranych form podróży, szczególnie przez studentów, którzy posiadając aktualne legitymacje, mogą liczyć na ustawowe zniżki.Niżej znajduje się mapa jak dojść z pkp na plażę oraz molo.


Busy

Do Międzyzdrojów można dojechać busem między innymi ze:

Szczecina

Wolina

Świnoujścia

Planując wycieczkę do tej miejscowości, najprostszym rozwiązaniem jest dojazd do Szczecina, a następnie wybranie się w dalszą podróż busem. Minusem takiej podróży jest niski komfort oraz powolna jazda, a wielu osobom przeszkadzają wyboje na drodze. Ten sam problem dotyczy podróży autobusem. Bus pokonuje jednak trasę do Międzyzdrojów znacznie szybciej od pojazdów PKS (około godziny).


PKS

Autokar to najmniej wygodny środek transportu, ale będzie dobrym wyborem, jeśli chcesz oszczędzić pieniądze. Z Warszawy do Szczecina można dojechać autobusem. Następnie jest kilka firm przewozowych do Świnoujścia (opis powyżej). Ta opcja jest wybierana, z uwagi na niską cenę.

Promy

Jeśli wybierasz się do Międzyzdrojów od strony Bałtyku, możesz dopłynąć tam promem. Codziennie w sezonie kursują statki między niemieckimi miejscowościami wypoczynkowymi, takimi, jak Bansin, Heringsdorf i Ahlbeck, a czas trwania podróży to od 60 do 80 minut. Cena rejsu wynosi około 60 zł za podróż w obydwie strony. Informacje na temat kursowania promów można znaleźć w Żegludze Świnoujskiej. Ważna informacja: na terenie miasta działają dwie przystanie morskie.


Inne metody podróżowania

Dla osób posiadających samochód najprostszym rozwiązaniem jest skorzystanie właśnie z niego jako środka transportu. Auto umożliwia zabranie ze sobą namiotu i licznych bagaży, których nikt nie musi dźwigać. Jednak jazda w szczycie sezonu polskimi autostradami niekoniecznie musi być szybka, gdyż co roku tworzą się na nich długie korki przez bramkami z poborem opłat.

Jeśli nie masz zamiaru wybierać tradycyjnych metod podróżowania, bardzo dobrym pomysłem będzie zdecydowanie się na podróż za pośrednictwem blablacar.pl lub podobnego systemu. Atutem tego rozwiązania jest możliwość znalezienia korzystnej oferty zarówno w sezonie wakacyjnym, jak i poza nim. Jadąc do Międzyzdrojów z południowej części Polski, musimy liczyć się z koniecznością zaliczenia kilku bramek na autostradzie, co w efekcie może wpłynąć na nieco wyższy koszt podróży.


Jak znaleźć informacje na temat dojazdu do Międzyzdrojów?

Informacje na temat komunikacji do Międzyzdrojów umieszczone w sieci są często nieaktualne. Jeśli chcesz mieć stuprocentową pewność w tym zakresie, możesz zadzwonić do ośrodka wypoczynkowego lub hotelu, w którym zarezerwowałeś sobie miejsce. Informacje na temat dojazdu znajdziesz także na stronach internetowych dworca PKP i PKS oraz na stronach indywidualnych przewoźników.


 

---- - dojazd krajową E65

---- - pociągiem (stacja Międzyzdrojów znajduje się miedzy stacją Warnowo a stacją Lubiewo) odjazdy z Międzyzdrojów 

1 - przystań morska - promy Międzyzdroje - Niemcy (cumują do mola) kursują tylko w sezonie więcej informacji: http://www.adler-schiffe.de/fahrplaene/ab-usedom/m...

2 - Prom Karsibór (Świnoijście - Karsibór) korzystać z niego mogą turyści jak i mieszkańcy, rozkład : http://www.zegluga.swi.pl/rozklad.html

3 - Prom Świnoujście - Warszów , korzystać z niego mogą tylko mieszkańcy (z wyjątkiem soboty i niedzieli , wtedy dostępny jest dla wszystkich) rozkład : http://www.zegluga.swi.pl/rozklad.html

4 - lotnisko Goleniów (Szczecin) znajduje się około 40 kilometrów od Wolina

- Heringsdorf (Niemcy) 25 kilometrów

- Berlin (Niemcy) 250 kilometrów

5 - Wodolot Świnoujście - Szczecin więcej informacji: http://www.wodolot.szczecin.cal.pl/ceny.html


Trasa alternatywna która często pomaga ominąć korki na trasie Międzyzdroje - Szczecin.


Jak dojść ze stacji pkp do mola, plaży

 

- wychodząc z pkp kierujemy się w prawo (z górki) idąc ulicą kolejową na dole idziemy w lewo

- dochodząc do rozwidlenia kolo straży pożarnej idziemy na skos w prawo (przez ulicę Norwida)

- następnie wchodzimy na deptak (ulica Światowida)

- przechodzimy park Chopina, mijając fontannę

- jesteśmy na promenadzie