Atrakcje wyspy Wolin

Miejsc, którym w czasie wypoczynku nad Bałtykiem warto poświęcić nieco więcej uwagi, nie brakuje. W gronie tych atrakcji, którymi polskie wybrzeże może oczarować każdego, znajduje się wyspa Wolin. Dlaczego jest ona tak kuszącym celem niejednej wycieczki?


Bo tu można się spotkać i z piękną przyrodą, i z Wikingami. Wyspa Wolin znana stała się przecież dzięki pięknym widokom i ochronie przyrody, choć dziś najważniejszym celem niemal każdej wycieczki na jej teren jest Wioska Wikingów oraz organizowane na jej terenie festiwale. Takie imprezy przyciągają miłośników historii, są też wielką atrakcją dla tych, którzy chcą w ciekawy sposób spędzić wczasy nad morzem. W czasie rewelacyjnej zabawy każdy ma szansę w ciekawy sposób poszerzyć swą wiedzę na temat historii wyspy Wolin, każdy może też dowiedzieć się sporo na temat Wikingów. W czasie wycieczki po terenie wyspy Wolin warto też odwiedzić tereny dawnych grodzisk, które do dziś przypominają o dawnych mieszkańcach tej wyspy. Wspaniałą atrakcją jest też tutejsze Muzeum Regionalne, którego dumą jest ciekawa ekspozycja na temat historii wyspy. Wszystkie te atrakcje sprawiają, że wczasy nad Bałtykiem są nie tylko przyjemnym, ale i pouczającym doświadczeniem.


Bunkier V3 - Muzeum Broni


Zapraszamy do zwiedzenia jedynej w Polsce ekspozycji tajnej broni niemieckiej V-3, z okresu II wojny światowej.


To prawdziwa gratka dla fanów historii – w hitlerowskim bunkrze znajdują się pozostałości broni V-3, testowanej w Zalesiu. W okolicach bunkra można obejrzeć ślady, jakie zostawiły te śmiercionośne pociski. To właśnie tutaj miało powstać 120-metrowe działo, którego zadaniem było zniszczenie Londynu.

Koszt oglądania mini muzeum dla osoby dorosłej to zaledwie kilka złotych. Z pewnością dużym udogodnieniem jest możliwość zaparkowania swojego samochodu. Na gości czeka tutaj wojskowa grochówka. Eksponaty w muzeum można podziwiać od maja do października, a jeśli planujesz wycieczkę do Międzyzdrojów w innym okresie, możesz zarezerwować miejsce online.


Adres: Nadbrzeżna, 72-500 Wicko Zalesie, Polska

 

Wzgórze Gosań


Wzgórze Gosań, bo o nim mowa, liczy aż 93 metry, co jak na wyspę Wolin i generalnie tereny Pomorza jest wynikiem bardzo dobrym (szczerze mówiąc, nie znajdziecie nic wyższego).


Wzgórze usytuowane jest około 4 km od Międzyzdrojów, na terenie Wolińskiego Parku Narodowego. Wspaniała panorama Zatoki Pomorskiej rozciągająca się ze szczytu góry.

Gosań jest nagrodą za wysiłek, jaki musimy włożyć w dotarcie na sam wierzchołek, a widok zachodzącego słońca tonącego w odmętach Bałtyku będzie jedną z najcenniejszych pamiątek, jakie przywieziemy z wyprawy na wyspę Wolin.Jezioro Turkusowe


Jeśli spacer po Wolińskim Parku Narodowym nadwyrężył nasze siły, warto zatrzymać się na chwilę, by nacieszyć oczy oszałamiającym widokiem. Już sama nazwa jeziora Turkusowego stanowi zapowiedź wizualnej uczty. I tak jest w istocie. Widok tafli jeziora potrafi rzuca na kolana...

Jezioro Turkusowe znajduje się w Wapnicy (gmina Międzyzdroje). Niemal 7 hektarów powierzchni i ponad 20 metrów głębokości – to jego wymiary, które jednak nie tłumaczą zjawiskowej barwy jego wody. Tajemnica w tym przypadku tkwi głęboko na dnie. To tam zalegają złoża kredy, w przeszłości eksploatowane przez człowieka i to one zamieniają zwykłe jezioro w turkusowe. Warto dodać, że zarówno wędkowanie, jak i kąpiel w jeziorze są zabronione.

adres: ulica Jodłowa, WapnicaWzgórze Zielonka


Zaczynamy z wysokiego c, czyli od wzgórza Zielonka, którego szczyt wznosi się na wysokość 81 metrów n.p.m.

Miejsce to znajduje się zaledwie 5 km od Międzyzdrojów w Lubinie. Co zobaczymy ze wzgórza? Morze Bałtyckie, Zalew Szczeciński, Świnoujście, deltę rzeki Świny, a nawet Ahlbeck. Dla tych, których znudził płaski, monotonny nadmorski krajobraz, wejście na wzgórze będzie miłym urozmaiceniem.
Przystań (marina) Wicko-Zalesie


Marina Wicko to idealne miejsce dla tych z Was, którzy poznają uroki wyspy Wolin z żeglarskiej perspektywy.

Zatrzymajcie się tam, jeśli wiatry przywieją Was w rejony jeziora Wicko Małe. Wypoczynek we wspaniałych plenerach, możliwość rozpalenia ogniska lub grilla, zrelaksowania się na boisku do siatkówki to tylko kilka atutów tego malowniczego miejsca.


Amber Baltic Golf Club


Zanim przejdziemy do kolejnego punktu na naszej liście, wpadnijmy na partyjkę golfa do Kołczewa.

To tam (12 km na wschód od Międzyzdrojów) na obrzeżach Wolińskiego Parku Narodowego znajduje się pole liczące 27 dołków. Na miejscu można wynająć piłki treningowe, kije i wózki golfowe, a także melexa do poruszania się po polu. Jeśli planujesz dłuższy pobyt w Międzyzdrojach, możesz zapisać się na akademię golfa, dzięki której poczujesz się pewniej na polu i co niewykluczone – połkniesz bakcyla tego elitarnego sportu. Pole golfowe jest własnością klubu Amber Baltic.

Jeśli jesteście fanami tego elitarnego sportu lub dopiero aspirujecie do miana golfistów i chcecie pobrać kilka cennych lekcji, wakacyjny pobyt w Kołczewie z pewnością zaliczycie do udanych.

Sąsiedztwo morza, otaczająca zieleń oraz czyste powietrze sprawiają, że jest to doskonałe miejsce dla sportu i wypoczynku.

Adres: ul. Bałtycka 13 , KołczewoSkansen Słowian i Wikingów


- Repliki wczesnośredniowiecznych elementów tj. np. chat, będących rekonstrukcją wczesnośredniowiecznego Wolina (hat, bram z wałami i umocnieniami obronnymi, nabrzeże portowe)

- Stoczni szkutnictwa historycznego zajmującej się budową replik słowiańskich oraz wikińskich łodzi klepkowych i dłubanek
- Warsztaty nauki ginących zawodów, takich jak: ciesielstwo, układanie dachu ze strzechy, szkutnictwo, kowalstwo, mających na celu tworzenie nowych miejsc pracy

- Warsztatów zajmujących się w skansenie pokazami produkcji (o charakterze edukacyjnym) oraz wytwórczości kopii zabytków archeologicznych (o charakterze komercyjnym) w zakresie: jubilerstwa, obróbki bursztynu, garncarstwa, tkactwa, kowalstwa, mincerstwa, snycerstwa, produkcji dziegciu, skórnictwa, rogownictwa


Recław 37, 72-410 Wolin


Festiwal Wikingów w Wolinie


Zwykle jest organizowany na przełomie lipca i sierpnia

Festiwal jest jedną z największych i najbardziej międzynarodowych imprez wczesnośredniowiecznych na świecie. W 2015 roku przybyło do Wolina ponad 2000 uczestników z 27 krajów świata, w tym osoby z tak odległych miejsc, jak Chile i Meksyk. Uczestnicy w barwnych, pieczołowicie odtworzonych strojach prezentowali dawne rzemiosła, posłuchać można było muzyki historycznej, odbywały się różne gry i zabawy, inscenizacje wydarzeń historycznych, regaty i rejsy replikami łodzi historycznych, wielkie bitwy na 600 wojów, których wynik znany był dopiero na polu walki. Prowadzony był tu także historyczny plac zabaw dla dzieci, który cieszył się ogromnym zainteresowaniem. Odbywały się liczne prelekcje dotyczące historii i jej odtwarzania. Każdy znalazł coś ciekawego dla siebie. Festiwal odwiedziło ponad 22 tysiące turystów.


adres: Recław 37, 72-410 Wolin

 

Nagrania wioski oraz wikingów 360° 
360° Viking Battle | National GeographicMuzeum Regionalne im. Andrzeja Kaubego w Wolinie


To jedna z najstarszych placówek kulturalnych naszego miasta.

Została założona w 1966 r. z inicjatywy m.in. prof. Władysława Filipowiaka, wielkiego badacza przeszłości ziemi wolińskiej, który już od 1952 r. prowadził tu badania naukowe. Jego prace wykopaliskowe stopniowo odkrywały umocnienia obronne, port, przedmieścia, cmentarzyska, szlaki komunikacyjne, a także dawne rolnicze zaplecze kompleksu miasta.


Adres: ul. Zamkowa 24, 72-510 Wolin


Park natury zalewu Szczecińskiego


Główną atrakcją tego miejsca jest wieża wybudowana we współpracy kilku państw z której można obserwować dziko żyjące tu zwierzęta, należą do nich konie ''Konik Polski'' (jest ich ponad sto sztuk) ,szkockie krowy, ptaki i wiele innych gatunków.

Nie jest to park narodowy, ani krajobrazowy, ani tym bardziej rezerwat, ale spotkać tu można wiele cennych, chronionych i rzadkich gatunków zwierząt i roślin, podziwiać krajobrazy i wypoczywać w ciszy zakłócanej śpiewem ptaków, szelestem drzew czy szumem wody.


Adres: park położonych na północ od wioski Czarnocin w gminie Stepnica


Latarnia morska w Świnoujściu


Latarnia morska w Świnoujściu to fascynująca budowla o bogatej historii. Każdy kto ją odwiedza poddaje się jej magii. Oprócz podziwiania urokliwej panoramy okolic widzianej ze szczytu blisko 65-metrowej wieży możecie Państwo odwiedzić również Muzeum Latarnictwa i Ratownictwa Morskiego.

Muzeum mieści się w budynku przyległym do latarnianej wieży. Ekspozycje wciąż się powiększają, by jak najlepiej przedstawiać historię znaków nawigacyjnych, ale także także techniki nawigacyjnej i ratownictwa. W muzeum można obejrzeć między innymi żarówkę o mocy 4200 W, czy chociażby strój nurka o wadze 70 kg, a to jedynie część atrakcji, które tu na Państwa czekają.


Adres : Ulica Bunkrowa 1 ,72-600 Świnoujście


Zobacz również atrakcje Międzyzdrojów - kliknij